BUNGALOV TURİZMİ İÇİN ARAŞTIRMA ÇAĞRISI

GÜNCEL

BUNGALOV TURİZMİ İÇİN ARAŞTIRMA ÇAĞRISI

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sapanca Turizm Fakültesi tarafından 20'nci Geleneksel Turizm Sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış oturumunda SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, SUBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Türkay, akademisyenler ve öğrenciler yer aldı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve SUBÜ öğrenci ile akademisyenlerinin katıldığı sempozyumda; 44 bildiri 4 oturumda ikili paralel oturum aracılığıyla sunuldu. Tüm bildirilere özet bildiri kitabında yer verildi. Sempozyum Elite World Sapanca Otel'de düzenlenen kapanış toplantısı ile son buldu. 

Pandemi sonrasında değişen dünyada turizmin değişimini de yakından takip ettiklerini belirten Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, "Konaklama turizminden kültür turizmine kadar birçok alanda etkilerini hissediyoruz. Turizm globalleşen dünyada kültürlerin etkileşimini mümkün kılan çok hassas bir sektör. Bir yerde birisi hapşırsa turizm bundan etkileniyor. İnanıyorum ki ülkemizde turizm, geçmiş tecrübeleri ve üniversitelerimizden sahaya yayılacak bilgilerle kendi yolunu daha dinamik ve temelleri daha sağlam bir şekilde ilerletecektir. Pandemiden sonra enflasyonist baskılar, gıda enflasyonu, kıtlık ve çevresel faktörler de ortaya çıktı. Turizm bunların tam ortasında yer alıyor. Sürdürülebilir turizm anlamında aslında sadece yeme, içme ve güneşlenme değil; insanların bütün fonksiyonlarını etkileyen bir alan olduğunu görüyoruz. Ekonomik olmanın yanında, sağlık turizminden spor turizmine kadar çok geniş, çok derin ve çok da anlamlandırılabilir bir alan. Biz turizmi önemsiyoruz. Bu sempozyumdan çıkacak bildirilerin sahaya yansımasını umuyoruz. Özellikle ilçemizde gittikçe yaygınlaşan bungalov turizmi noktasında saha araştırmalarının yapılmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda faaliyetlerimize daha ayakları basan bir yol çizmek istiyoruz" dedi.