KADINLARA YÖNELİK ''DOĞRU NEFES ALIMI TEKNİKLERİ'' EĞİTİMİ VERİLDİ

GÜNCEL

KADINLARA YÖNELİK ''DOĞRU NEFES ALIMI TEKNİKLERİ'' EĞİTİMİ VERİLDİ

Sapanca Belediyesi ve SODAM işbirliği ile hazırlanan etkinlikte Kişisel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı Güzin Balçık tarafından doğru nefes alımı teknikleri eğitimi verildi.

SODAM binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Balçık, "Geldiğim noktada baktım ki birçok eksikliğimiz var, bunları tamamlamak üzere 35 yıllık profesyonel iş hayatımı bıraktım. Biraz sağlığımıza, duygularımıza, bedenime şifayı nasıl getirebiliriz araştırdım" dedi.

Doğru nefes alımı teknikleri hakkında bilgiler veren Balçık şunları kaydetti:

"Doğru nefes almanın önemine değinen Balçık, "Bize ne kazandırır, bu teknik nasıl yapılır, riskleri var mıdır, hastalara uygulanır mı, hastalara uygulandığında nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalınır bunlar önemli başlıklarımız. İnsanların tamamen kendilerini güvende hissederek beklentilerinin ne olması gerektiğini bilerek bu işi deneyimlemelerini arzu ediyorum.  Zamanla nefesimizden uzaklaşmaya nefes alıp vermek yerine soluk alıp vermeye başlıyoruz. Doğal haliyle alıp verdiğimiz nefesimizde görev üstlenmiş olan diyafram kasımız görevini bırakır ve bedeninizde bilumum başkaca kaslar görevi devralır. Artık enerjiniz de doğal akışını yitirmiştir. Akışında birçok kez önünde engeller ile karşılaşır ve ilerleyemez. Engeller ile yolu kapanmış olan enerjiniz mevcut potansiyeli kullandırmazken yetersiz kalan oksijen ile hücre de artık santralinde enerji üretemez haldedir. Sonuç ne olur dersiniz?  Bedeninizde, aslında olan bitenin sonucu olan hastalıklar baş göstermeye başlar, halsizlik beyin fonksiyonlarında yavaşlama, metabolizmada sıkıntılar görülmeye başlar."

Program sonunda Sapanca Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emine Tarım ve Sodam Müdürü Tuğba Balkaya, Kişisel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı Güzin Balçık'a hediye takdim etti.