SAPANCA'DAKİ MALİKANEYE HACİZ...

GÜNCEL

SAPANCA'DAKİ MALİKANEYE HACİZ...

Yabancı uyruklu ve yaşlı kişilerin bankalarda unuttuğu paraları hesaplarına geçirmesiyle ülkede gündem olan bankacı Funda Y.'nın suç ortakları Sakaryalı mühendisi milyonlarca lira dolandırmış

Özel bir bankanın İstanbul Yenibosna Çarşı Şubesinde görevli 44 yaşındaki Funda Y.'nin bazı hesaplarda yaptığı sorgulamalar banka genel merkezinin dikkatini çekti.

Funda Y.'nin sık sık kontrol ettiği 26 hesaba yönelik yapılan incelemede, hesap sahiplerinin Funda Y.'nin görev yaptığı şube ile ilişkisi olmadığı ve yabancı uyruklular ile yaşlı vatandaşlardan oluştuğu belirlendi.

PARALARI BAŞKA HESAPLARA AKTARMIŞLAR

Bankanın görevlendirdiği müfettişler Funda Y.'nin işlemlerini incelemeye başlarken, yabancı uyruklu Ariane O. H. ile Johan F. G.'nin hesabındaki toplam 220 bin TL'nin, iki ayrı şirketin hesabına aktarıldığı anlaşıldı. Cem K. (34) ile Erdal C. A.'ya (35) ait Biohadron İlaç ve Silmar Dış Tic. şirketine aktarılan paraların, yapılan bir takım usulsüz icra takipleri sonrası yapıldığı anlaşıldı. İncelemede, iki takibin de birer gün ara ile aynı icra müdürlüğü üzerinde yapıldığı anlaşıldı. Linnet A.'nın hesabındaki 99 bin 920 Euro'ya ise aynı yöntemle bloke konulduğu anlaşıldı.

Benzer başka işlemlerin de tespit edilmesinin ardından banka Funda Y. ile birlikte Cem A. ve Erdal C. A. isimli kişiler ile avukat Hümeyra N. Y. hakkında suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yürütülüyor.

SAKARYALI MÜHENDİS AYRINTISI

Olayda Funda Y.'nin suç ortağı olarak tespit edilen Erdal C.A.'nın ile birlikte 7 kişinin hakkında başka bir soruşturmanın daha yürütüldüğü ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmaya göre mali sıkıntı yaşayan Sakaryalı mühendisi 78 yaşındaki Şener A., Erdal C. A. ile tanıştı.

"YABANCILARA SATARIZ" DEDİLER

Erdal C. A., Sakaryalı mühendis Şener A.'ya, gayrimenkullerini satması için yabancı fon bulabileceğini belirtti.

Soruşturma dosyasındaki bilgilere göre Erdal C. A. ve birlikte çalıştığı 7 kişi bu kişiye ait İstanbul Beykoz'da bulunan 4 gayrimenkul ile Sakarya'nın Sapanca İlçesinde bulunan bir gayrimenkulünü yabancılara satabileceklerini söyledi.

SAPANCA'DAKİ MALİKANEYE HACİZ!

İddiaya göre, Erdal C. A. ve beraberindekiler mühendis Şener A.'dan farklı zamanlarda aldıkları imzalarla kendisine yönelik 11 milyon liralık icra takibi başlattı.

Para bulma arayışı içinde olan Şener A.'nın Sapanca'da bulunan 30 milyon lira değerindeki malikanesine haciz konuldu.