KURTKÖY DERESİ ARTIK YATAĞINDAN AKACAK

GÜNCEL

KURTKÖY DERESİ ARTIK YATAĞINDAN AKACAK

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), yoğun yağış dönemlerinde basıncın da etkisiyle yatağından çıkan Sapanca Kurtköy Deresi'nde çalışma gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin SASKİ'den yapılan açıklamada Kurtköy Deresi'nde yapılan çalışma ile dere yatağındaki sorunun çözüldüğü belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kurtköy Deresi'nin iki menfez arasında kalan ve yay şeklinde kıvrıldığı bölümünde dere, yoğun yağış dönemlerinde basıncın da etkisiyle yatağından çıkarak düz bir şekilde yolların üzerinden akıyor ve Sapanca Gölü'ne ulaşıyordu. Bu durum göl kenarında bulunan işletmeleri ve belediyenin piknik alanını sular altında bırakıyordu. Ekiplerimiz sorunu çözmek için söz konusu bölgede gerçekleştirdikleri çalışmalarla dere yatağını iki katına kadar genişlettiler ve yatağın yay şeklinde kıvrılan bölümünü derenin yoğun yağışlarda dahi kendi yatağından akmasını sağlayacak şekilde düzenlediler. Artık Kurtköy Deresi yatağından akacak. Sorun yaşanan bölgelere müdahalede bulunmaya ve gölü besleyen derelerdeki temizlik çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz."