TEMİZ SU İÇİN TÜNEL İNŞA EDİLİYOR

GÜNCEL

TEMİZ SU İÇİN TÜNEL İNŞA EDİLİYOR

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ile birlikte, yapımı hızla devam eden çelik isale hattı çalışmalarını inceledi.

Başkan Toçoğlu, "Sapanca Gölü'nden şehre su transferini gerçekleştirecek olan çelik isale hattını, sorunsuz bir şekilde çalışması için önceki hatlardan farklı bir güzergâhta inşa ediyoruz. Sıfır riskle çalışan bir hat için Serdivan Esentepe Bölgesinde 453 metre uzunluğunda tünel inşa edeceğiz. Yeni güzergâh ve çelik borular sayesinde bu hat sıfır sorunla çalışacak" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Genel Müdür Rüstem Keleş ile birlikte SASKİ tarafından inşa edilen çelik isale hattı çalışmalarını incelediler. Esentepe'de yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Zeki Toçoğlu, "Bilindiği üzere şehrimizin bir isale hattı sorunu vardı. 1. ve 2. isale hatları eskidiğinden, 3. isale hattı ise yapıldığı dönemde yanlış projelendirilmiş olmasından ötürü isale hattı patlaklarından dolayı sürekli su kesintisi yaşanıyordu. Bu sorunun kesin bir şekilde çözüme kavuşturulması için tamamı çelik borulardan olan yeni bir isale hattı projesi hazırlayarak hızla çalışmalarına başlamıştık. Yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki bu hattın 4 kilometresini tamamladık" diye konuştu.

14 milyon 747 bin TL'lik yatırımla hayata geçirilen çelik isale hattı projesini yılsonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Toçoğlu, "Bu hattın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için farklı bir güzergâh tercih edildi. Bu güzergâhta ayrıca büyük bir de tünel açacağız. Bu tünel 3.20 metre çapında olacak ve hat bu tünelden geçecek. Şimdi tünel çalışmalarına başlıyoruz. İnşaallah yılsonuna doğru bu hattı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Sapanca Gölü'nden temin ettiğimiz suyu bu hat ile Hızırilyas Tepesi'nde Siemens kalitesiyle inşa ettiğimiz arıtma tesislerine ulaştıracağız. Arıtma tesisinde ileri teknoloji arıtma sağlandıktan sonra da vatandaşlarımızın çeşmelerine kesintisiz bir şekilde birinci sınıf içme suyu ulaştırmış olacağız." ifadelerini kullandı.